Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak założyć? Krok po kroku

Marzysz o założeniu własnej działalności gospodarczej, ale nie wiesz od czego zacząć? Prowadzenie własnej firmy jest z pewnością powodem do dumy, ale także poważnym obowiązkiem. Jeśli rozważasz pracę na własny rachunek, sprawdź z czym wiąże się rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i jakie są Twoje obowiązki jako przedsiębiorcy.

REJESTRACJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Pierwszym krokiem do założenia własnej działalności gospodarczej jest dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców za pomocą formularza CEIDG-1. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy, telefonicznie, elektronicznie oraz listem poleconym (poświadczonym notarialnie). Zalecamy złożenie wniosku osobiście – obecność w urzędzie będzie przydatna w razie pytań lub wątpliwości.

Podczas składania wniosku przyszły przedsiębiorca musi uzupełnić informacje takie jak nazwa działalności, PKD (czyli określenie rodzajów działalności, jakie może prowadzić firma) oraz siedziba działalności. Pamiętaj, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie BEZPŁATNA.

Wszelkie listy i powiadomienia dotyczące dodatkowych opłat wynikających z założenia działalności gospodarczej, są jedynie sposobem na wyłudzanie pieniędzy przez naciągaczy.

NIP I REGON

Przedsiębiorca nieposiadający wcześniej numerów NIP i REGON, otrzyma je po dokonaniu rejestracji. Otrzymanie tych numerów jest niezbędnym elementem potrzebnym do prowadzenia działalności. NIP i REGON powinny być ujęte podczas podawania danych firmy, np. w umowach czy na fakturach.

FORMA OPODATKOWANIA I ROZLICZANIA Z PODATKU VAT

Następnym krokiem jest podjęcie decyzji – z jakiej formy opodatkowania będziesz korzystać? Od tego zależeć będzie forma rozliczania się z urzędem skarbowym. W Polsce wyróżniamy 4 formy opodatkowania:

– na zasadach ogólnych;

– podatek liniowy;

– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;

– karta podatkowa.

O dostępnych formach opodatkowania opowiemy więcej w osobnym wpisie.

Dodatkowo każdy przedsiębiorca musi zdecydować czy będzie czynnym podatnikiem VAT. Jeśli zdecydujesz się się na rozliczanie podatku VAT, będziesz zobowiązany do złożenia formularza VAT-R przed uzyskaniem pierwszego przychodu oraz regularnego rozliczania podatku. Jeśli jednak zadecydujesz o zwolnieniu z rozliczania VAT-u, ominą Cię wszelkie formalności, jednak wtedy będzie obowiązywał Cię limit w wysokości 200 tysięcy złotych.

W przypadku dokonywania transakcji z kontrahentami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich UE, przedsiębiorca zobowiązany jest do rejestracji na potrzeby VAT-UE. Tym obowiązkiem objęte są również firmy korzystające ze zwolnienia VAT.

ZGŁOSZENIE DO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Złożony wniosek CEIDG-1 jest automatycznie wysyłany do ZUS przez urząd. Jednak przedsiębiorca dodatkowo musi samodzielnie zgłosić

– ZUS ZUA – jeśli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu;

– ZUS ZZA – jeśli przedsiębiorca podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników musi dokonać zgłoszenia do ZUS w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

ZAŁOŻENIA KONTA FIRMOWEGO

Banki prześcigają się w ofertach kont dla firm. Skorzystaj z porównywarek internetowych, aby wybrać tę najlepszą i załóż swoje pierwsze konto firmowe!